Porady prawne

Kim jest adwokat? Czym się zajmuje?

Jest to absolwent studiów prawniczych, który po uzyskaniu tytułu magistra, odbył aplikację radcowską, zakończoną państwowym egzaminem. Zdany egzamin jest potwierdzeniem wiedzy z zakresu prawa i upoważnia do wykonywania zawodu w formie działalności gospodarczej – kancelarii adwokackiej. W tym zawodzie obowiązuje zakaz świadczenia pracy w ramach umowy o pracę. Ma być to gwarancją bezstronności i niezależności w wykonywaniu powierzonych zadań. Zarówno w Olsztynie, jak i w każdym innym mieście, naruszenie tej zasady zostanie uznane przez lokalną radę adwokacką za poważne naruszenie godności tego zawodu. 

Czym adwokat się zajmuje? 

Co do zasady, adwokat może zajmować się dowolną dziedziną prawa. W praktyce jednak często mamy do czynienia z konkretnymi specjalizacjami, o czym dany prawnik zazwyczaj informuje na swojej stronie internetowej, jak np. tu https://adwokatkakowski.pl/. Jeżeli szukasz prawnika w Olsztynie, odpowiedz sobie najpierw na pytanie, jakiej konkretnie pomocy potrzebujesz? Warto poszukać konkretnego specjalisty, ponieważ zazwyczaj ma on szeroką wiedzę w danej dziedzinie prawa, a dodatkowo tak ważne w tym zawodzie doświadczenie praktyczne.

Dzięki temu znacząco zwiększysz swoje szanse na pozytywne załatwienie sprawy, a przecież chyba na tym zależy Ci najbardziej? W dużych miastach, takich jak np. Olsztyn, będziesz miał większy wybór konkretnych specjalistów, aniżeli w małych miejscowościach. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli zależy Ci np. na analizie skomplikowanej i wielowątkowej umowy pod kątem zapisów niezgodnych z prawem lub niekorzystnych dla Ciebie. Wprawne oko praktyka w tym zakresie, szybko zorientuje się, czy w ogóle jest sens podpisywać taki dokument.  

Kiedy warto się do adwokata? 

Odpowiedź na pytanie kiedy udać się do adwokata, zależy tak naprawdę od tego, jak bardzo zależy Ci na danej sprawie. Jeżeli uważasz, że poradzisz sobie sam, bazując na ogólnodostępnych poradach w Internecie, możesz oczywiście podjąć takie ryzyko. Niemniej jednak, nie masz żadnej gwarancji co do jakości znalezionych porad, a co za tym idzie, możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętaj, że nawet najlepszy prawnik nie zdoła Ci pomóc, jeżeli sprawa przedawni się lub minie tzw. termin zawity. Jest to rodzaj ograniczenia prawnego, które definitywnie zamyka drogę do jakichkolwiek działań, gdy upłynie konkretny okres. Wówczas możesz mieć jednak pretensje tylko do siebie.

Profesjonalista zadba o skompletowanie i złożenie na czas wszystkich niezbędnych dokumentów oraz wniosków. Będzie Cię także reprezentował w sądzie, gdzie właściwa argumentacja merytoryczna ma kluczowe znaczenie. Obecność profesjonalisty doda Ci też pewności siebie, ponieważ wizyta w sądzie zazwyczaj wiąże się z dużym stresem. Szczególnie stresujące są sprawy z zakresu prawa rodzinnego (rozwodowe lub o ustalenie wysokości alimentów), ponieważ wchodzą tu w grę ogromne emocje. Uzyskasz informacje też, jak zachowywać się w sądzie i jak odpowieadać na pytania, aby Twoja wizyta w tej instytucji przebiegła bez większych problemów. 

Możliwość komentowania Kim jest adwokat? Czym się zajmuje? została wyłączona