Prawo rodzinne

Adwokat i jego rola podczas sprawy rozwodowej

Adwokat a rozwód

Nikt z nas nie może przewidzieć tego, co się stanie. Czasami przez splot niefortunnych zdarzeń lub upływ czasu wiele par decyduje się na to, aby zakończyć swój związek. O ile pary, które nie mają dzieci i wspólnego majątku, mogą odejść od siebie bez żadnych waśni, o tyle przy podziale majątku i opieki, bardzo często dochodzi do kłótni i sporów, które utrudniają rozwód. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sprawdzić, aby rozwód przebiegał po naszej myśli? W jaki sposób bronić się przed byłym mężem lub żoną? Z pewnością z tymi dylematami zmaga się wiele osób. Aby nieco ułatwić Wam ten trudny okres, przygotowaliśmy krótki poradnik, który z pewnością pomoże Wam podczas tych trudnych chwil.

Rola adwokata podczas rozwodu

Wiele par, które decydują się na zakończenie małżeństwa na początku, zapewnia, że rozstaną się polubownie a adwokat, nie będzie potrzebny. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Podpowiedzi rodziny, nagła chęć rozliczania kosztów remontu, walka o dzieci te i wiele innych czynników wpływa na to, że losy rozwodu mogą diametralnie się zmienić, dlatego kluczowa od samego początku będzie rola adwokata — bez względu na to, gdzie dochodzi do sprawy: Olsztyn, Wrocław, Katowice itp.

Po pierwsze: czas

Każda para, która planuje rozwód, chce zrobić to, jak najszybciej. Chociaż adwokat nie jest w stanie przyśpieszyć rozprawy sądowej, ma jednak znaczny wpływ, jak będzie przebiegał rozwód. Szereg formalności, o których trzeba pamiętać podczas składania dokumentów rozwodowych, sprawia, że wiele osób często o czymś zapomina lub nie wie, w jaki sposób przygotować odpowiedni dokument. Obecność adwokata sprawia, że pozew o rozwód nie będzie zawierał żadnych braków formalnych i dzięki temu Sąd nie będzie prosił o ich uzupełnienie. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, szczególnie gdy ktoś samodzielnie sporządza pozew. Adwokat Olsztyn, Warszawa — bez względu na to, gdzie mieszkamy z pewnością, znajdziemy profesjonalistę z tego zakresu.

Po drugie: sprawiedliwość

To druga i jednocześnie najważniejsza rola adwokata. Sprawy rozwodowe bardzo często wymagają przesłuchania świadków. Bez odpowiedniej wiedzy nie wiemy, jakie pytania zadawać i do jakich wniosków dążyć, aby Sąd zrozumiał naszą sytuację. Do tego wszystkiego dochodzą nerwy i stres, który powoduje obecność innych osób. Często też czujemy dyskomfort związany z tym, że rozprawa ma miejsce w naszym rodzinnym mieście, a wśród osób na sali są nasi sąsiedzi, czy rodzina, bez względu na to, czy mieszkamy w małej miejscowości, czy w Olsztynie, Krakowie itp. Czasem też nie wiemy, w jaki sposób dochodzić swoich praw, szczególnie gdy do czynienia mamy z przemocą domową, zdradą lub innymi przykrymi sytuacjami, które wpłynęły na rozpad małżeństwa.

Po trzecie: odpowiedzialność

Konsekwencje sprawy rozwodowej będą trwałe. Obowiązek alimentacyjny, podział majątku, opieka na dziećmi – to decyzje, od których ciężko się odwołać, a kolejne rozprawy wiążą się następną dawką stresu. Odpowiednie wsparcie ze strony adwokata sprawia, że wiemy czego, możemy oczekiwać i co najważniejsze, czego należy się spodziewać. Takie sytuacje mają, wpływa na całe nasze życie, dlatego warto się odpowiednio na nie przygotować.

Rola adwokata jest kluczowa bez względu na to, czy mamy do czynienia ze sprawą rozwodową, czy karną. Brak znajomości prawa szkodzi, a od niektórych decyzji nie ma odwrotu. Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące tego, czy warto skorzystać ze wsparcia adwokata, warto wybrać się na poradę prawną, podczas której z pewnością przekonamy się, jaką ważną funkcję pełni.

Możliwość komentowania Adwokat i jego rola podczas sprawy rozwodowej została wyłączona