Prawo rodzinne

Co warto wiedzieć na temat rozwodu?

Rozwód – czas trudnych decyzji

Niestety w dzisiejszych czasach, coraz więcej małżeństw decyduje się na to, żeby brać rozwody. Niekiedy jest to, po prostu konieczność, na przykład wówczas, kiedy para w ogóle nie dogaduje się ze sobą i ewidentnie widać, że nie dojdzie do nimi do porozumienia, a każdy z nich chce po prostu zacząć układać sobie życie na nowo i po prostu być szczęśliwy. Z czym jednakże wiąże się rozwód i co należałoby o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się właśnie na ten poważny krok?

W jakim wypadku możemy ubiegać się o rozwód?

Zgodnie z naszymi przepisami, głównym oraz niezbędnym wymogiem dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego oraz trwałego rozkładu pożycia między małżonkami. Gdy owa zasada nie została osiągnięta, sąd nie ma przymusu orzeczenia rozwodu chociażby wtedy, kiedy małżonkowie zgodnie o to postulują. Chociażby sytuacje takie jak zdrada, nałóg jednego spośród małżonków, lub także wypadki przemocy domowej, nie są dostateczne do stwierdzenia rozwodu. W wyszczególnionych okolicznościach sąd wciąż ma przymus sprawdzenia, czy w określonym małżeństwie wystąpił trwały oraz zupełny rozpad pożycia.

Sąd z urzędu wyjaśnienia jakie sytuacje wywołały trwały oraz zupełny rozpad pożycia. W owym celu pyta małżonków oraz powołanych poprzez nich świadków, zwykle członków rodziny. Sąd ma przymus przesłuchania obu stron. Gdy jednakże to nie jest możliwe, ponieważ np. pozwany mąż wyjechał zagranicę lub z różnych powodów nie stawia się, sąd może sprowadzić się do przesłuchania obecnego małżonka. Gdy sąd wezwie małżonka do indywidualnego stawiennictwa, natomiast tenże odrzuci wezwanie, może skazać go na grzywnę do 1 tys. zł.

Chociażby gdy sąd stwierdzi, iż wystąpił całkowity rozkład pożycia, nie znaczy to, iż wyda wyrok rozwodowy. Sąd nie zgodzi się na rozwód gdy są nadzieje na odtworzenie związku. Przede wszystkim sąd bierze pod uwagę czas występowania rozkładu, ponieważ uważa, iż im dłużej trwa małżeństwo, tymże większe jest prawdopodobieństwo, iż rozbieżność pomiędzy małżonkami jest jedynie chwilowa. Wyrok rozwodowy też nie zapadnie, kiedy wskutek rozstania współmałżonków miałoby ucierpieć szczęście ich małoletnich dzieci bądź kiedy z różnych powodów byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Czy należałoby skorzystać z pomocy prawnej?

Rozwody, to często trudna sprawa dla małżonków. W większości przypadków wiąże się z licznymi emocjami, co powoduje, iż traci się obiektywizm we własnej sprawie. Emocje nie są najdoskonalszym doradcą, dlatego także należałoby zaangażować adwokata czy radcę prawnego. Jest to osoba niezaangażowana emocjonalnie, dzięki czemu jest bardziej obiektywna oraz może lepiej przedstawiać interesy klienta niż on sam. Jest to zwłaszcza istotne w wypadku, kiedy kwestią dyskusyjną jest stwierdzenie winy, podział majątku lub przyznanie opieki nad dziećmi. Dzięki pomocy prawnika sprawy rozwodowe zwykle kończą się szybciej oraz z lepszym efektem w zestawieniu do sytuacji, kiedy małżonek występuje sam we własnym imieniu.

Pozew rozwodowy?

Pozew rozwodowy trzeba złożyć do sądu okręgowego odpowiedniego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jeśli tymczasem strony mieszkają osobno należy go złożyć w sądzie, jaki ma właściwość dla mieszkania pozwanego. Posiadanie przedstawiciela w sprawie o rozwód nie jest potrzebne, jednakże zdecydowanie umożliwia jej prawidłowy proces. Jego rolą nie jest jedynie sporządzanie pism rozwodowych. Do zadań adwokata należy też przewodzenie po procedurach prawnych, składanie wniosków dowodowych jako przedstawiciel, lub także panowanie nad emocjami strony podczas procesu. Rozwód z pomocą adwokata pomaga nam przejść poprzez proces w pewniejszy oraz niejednokrotnie szybszy sposób.

Możliwość komentowania Co warto wiedzieć na temat rozwodu? została wyłączona